SF15-17
    > Splošno
        > Kapitolske gosi z Vodel vrha izginile!


Stran 1 2 3 4 5 6

Avtor Komentar
yurko
Z rokami v žepih...
Posts: 668
(11/12/03 14:00)
Re: Kar poglejte ploščo na Vodicah.
Citat:
za katero ploščo gre?
V sporočilu nad tvojim klikni na "Vodicah". ;)

SFronta
enfant terrible
Posts: 2057
(11/12/03 15:24)
Re: VE
Citat:
naj dodam en primer glede vetrnih elektrarn , DOPPS se nima javnega stališča do gradnje ... mogoče bodo pa evidentirali in tudi oni proučevali "kadavre", za povrh pa bodo še od tega financirani.
Sem malo pogledal po arhivu pošte, 21. maja 2003 mi je Tomaž Jančar z DOPPS-a poslal njihovo uradno stališče (word doc dokument). Stališče španskih naravovarstvenikov do VE je še boljše.

Mislim, da je dokument dober primer, kako bi bilo treba napisati in sprejeti stališče tudi glede varovanja dediščine SF. Simon, David (napišem lahko jaz)? ;)

Edited by: SFronta at: 11/12/03 16:22
305
dr. Soška Fronta
Posts: 740
(11/12/03 16:00)
Re: VE
A Solkanske "zadeve" ne bo nihče komentiral?
Citat:
Ne boste verjeli, pred časom mi je nek italijanski zbiralec ponudil v odkup ploščo II. Baon. IR17
Jaz pa še vedno ne vem kaj nardit.
Kaj mi svetujete, da ga ne bom kaj polomil? Če mu jo pustim, zagotovo ne bo več videla Mte. Chiese in se bo mogoče za njo zgubila vsaka sled. Če jo kupim... hmmm...., me bo morebiti kdo obsodil "favoriziranja" trgovini s temi zadevami. Če jo recimo kupim, denimo z namenom, da jo spet odnesem na Mte. Chieso, zanjo že ne bi dal 100-200 evrov in še možnost, da "mi" jo kdo odštema bi obstajala. Hmm....., res ne vem.:(
Citat:
Simon, David (napišem lahko jaz)?
To pa ne vem če bi bilo legitimno.
Bo treba verjetno še malce počakat, da se zbere upravni odbor društva, ki je (razen občnega zbora) edini pristojen za take odločitve. David in Simon pa sta le dva izmed te nesrečne trinajsterice. :(

Do takrat pa naj velja kar tisto, kar je napisano na društveni strani "pod" tipko FORUM.
PRISPEVKI NA FORUMU SO ODRAZ MNENJA AVTORJEV IN NE URADNEGA STALIŠČA DRUŠTVA;)

Edited by: 305 at: 11/12/03 16:08
SFronta
enfant terrible
Posts: 2059
(11/12/03 16:08)
Re: VE
Saj to sem mislil, pripravimo in uskladimo besedilo, vidva pa se ga potrudita spraviti skozi upravni odbor.

Jasno, za pisanje na forumu odgovarja vsak sam.

SFronta
enfant terrible
Posts: 2060
(11/12/03 16:14)
Re: VE
Citat:
A Solkanske "zadeve" ne bo nihče komentiral?
Je ne poznam dovolj.
Citat:
Če jo recimo kupim, denimo z namenom, da jo spet odnesem na Mte. Chieso, zanjo že ne bi dal 100-200 evrov in še možnost, da "mi" jo kdo odštema bi obstajala. Hmm....., res ne vem
Nič, se zbere denar, jo odkupi in vrne s pomočjo lokalcev (Siro Offelli & Co.). Možnosti, da bodo plošče izginjale, pa se tako ne da odpraviti.

305
dr. Soška Fronta
Posts: 743
(11/12/03 16:36)
Re: VE
Citat:
Nič, se zbere denar, jo odkupi in vrne s pomočjo lokalcev
Recimo raje "ob spremstvu lokalcev", sem namreč ugotovil, da hrib poznam bolje, kot marsikateri domačin. Skorajda vem kam bi plošča spadala.;)
Citat:
Možnosti, da bodo plošče izginjale, pa se tako ne da odpraviti.
Saj prav tu je problem! In bo 200 evrov, zbranih sicer z dobrim namenom šlo pu-pu. Nekomu bodo ostali v žepu in plošče ne bo "nikjer".:(

SFronta
enfant terrible
Posts: 2063
(11/12/03 16:41)
nekoristni nebodigatreba dokumentiranje
Citat:
Saj prav tu je problem! In bo 200 evrov, zbranih sicer z dobrim namenom šlo pu-pu. Nekomu bodo ostali v žepu in plošče ne bo "nikjer".
Bo pač šlo. Bolj me skrbi, da bi odkupovanje plošč lahko spodbudilo nova odnašanja plošč. Saj veš, po principu: "če so mi plačali za eno, zakaj ne bi potem s terena odnesel še kakšne, saj se mi splača".
Citat:
Se popolnoma strinjam, moj fundamentalizem je drugje. V nekaj preprostih pravilih, aksiomih, postulatih spomeniškega varstva. Najprej naredi pregled ohranjene dediščine. To je absolutno prva naloga. Ko boš imel pregled, dediščino ovrednoti. Ko jo boš imel ovrednoteno, se odloči za primerno SELEKTIVNO varovanje. In nenazadnje, ne posegaj v nedokumentirane in neovrednotene objekte, nikoli, nikdar, v nobenega. Vse, kar počneš, pedantno dokumentiraj, tudi če gre za najbolj banalno zadevo,
Morda v premislek vsem, kako pomembno je dokumentiranje. Koliko časa je po vašem mnenju trajalo "izkopavanje" in dokumentiranje vseh artefaktov, najdenih v Tutankamonovi grobnici po njenem odkritju leta 1922? BTW: grobnica po svoji površini in volumnu ne presega velikosti malce večjega stanovanja. Glej njene podatke (spletišče na povezavi se ponaša z "It has also been named Best Overall Museum Website, as well as Best Museum Research Site, at the 2003 Museums and the Web Conference", ostale nagrade spletišča, ki ga je od avgusta 2002 do aprila 2003 obiskalo 3 milijone obiskovalcev, si lahko preberete na dnu te strani):
Citat:
Measurements:
Maximum height: 3.68 m
Mininum width: 0.66 m
Maximum width: 7.86 m
Total length: 30.79 m
Total area: 109.83 m2
Total volume: 277.01 m3
Odgovor: izkopavanje in dokumentiranje vseh najdenih artefaktov je trajalo od 1923 do 1932. Človek se sprašuje, čemu neki tako dolgo, ko pa bi lahko z nekaj domačini (najbolje kar lokalnim selitvenim servisom) grobnico izpraznili in prenesli artefakte v najbližji muzej že v enem dnevu ter jo nato prej kot v enem mesecu "obnovili in uredili" za obisk turistov. ;)


Carterjeva skica. Vir: www.ashmol.ox.ac.uk/gri/4tut.php


Človek se tudi sprašuje, čemu se na enak način kot v Egiptu za vraga v tujini namesto s turističnimi "obnovami" bojišč prve svetovne vojne in izbijanji napisnih plošč veliko bolj ukvarjajo z njihovim raziskovanjem in dokumentiranjem. Ali res nimajo početi česa pametnejšega, kot izgubljati čas in denar s to povsem nekoristno dejavnostjo? Kakšna korist pa je lahko od tega, da se namesto "turističnih obnov" rajši lotiš arheologije in dokumentiranja bojišč ter vse rezultate raziskav objavljaš na internetu, da jih lahko sproti prebirajo stotisoči po celem svetu? Ne, v primerjavi s horukovskimi brigadirskimi delovnimi akcijami "turističnih obnov in urejanj" bojišč ter izdajanjem prospektov v nakladi največ nekaj 1000 izvodov to res ne more imeti nobenega turistično-promocijskega učinka (razen turizma nas pri ukvarjanju z dediščino kaj drugega tako ne zanima).
Amaterji, po nas, Slovencih, naj se rajši zgledujejo, mi že vemo, kaj je najbolj prav, strokovno in koristno. :hat


Klikni na skico. Vir: www.argonnerwald.de/

Edited by: SFronta at: 12/12/03 13:39
yurko
Z rokami v žepih...
Posts: 670
(12/12/03 8:37)
Re: plošča
Citat:
Ali je muzej zaseben?

Podatki so tule, nekje smo imeli naložene še natančnejše z vsemi ustanovitelji. Bo Yurko vedel, kje je naloženo.
Tukaj.

SFronta
enfant terrible
Posts: 2075
(13/12/03 2:59)
Re: plošča
Solidna rast prihodkov (2001: 35,3 milijonov sit, 2002: 43,2 milijonov sit - absolutno gledano gre za majhne cifre).

Ker 2002 menda obiska niso imeli veliko več kot 2001, gre verjetno večina razlike na račun izplačil FPmvP za urejanje Disneylanda Kolovrat, najprestižnejše lokacije KM, na kateri se je 2002 veliko delalo. Beri vedno zanimivejši članek iz avgusta 2002.

tminc
Neznan(a)
(13/12/03 10:37)
KM
Spomnil sem se in pogledal na straneh AJPES, podatki so delno javno dostopni...Hvala za poslano stališče DOPPS, namreč nikjer ga nisem bil dobil - prebral.

TolMost
Ni treba nič
Posts: 131
(14/12/03 17:46)
Nič ne čaki
Citat:
Kaj je torej zdaj s ploščo, ali je že nazaj, ali bo ali kaj?!
Plošče še ni nazaj.

SFronta
enfant terrible
Posts: 2080
(14/12/03 19:10)
Re: Nič ne čaki
Citat:
Plošče še ni nazaj.
Citat:
Izjave, ki jih motijo, pa naj ignorirajo.
Kot kaže, odgovorni že upoštevajo tvoj nasvet. ;)

TolMost
Ni treba nič
Posts: 133
(14/12/03 22:26)
Re: plošča
Citat:
Kot kaže, odgovorni že upoštevajo tvoj nasvet

Ta nasvet ni bil namenjen odgovornim. Niti najmanj.

SFronta
enfant terrible
Posts: 2101
(20/12/03 16:30)
Re: plošča
Prijazen nasvet odgovornim: plošča se ima do 1.5.2004 za znajti na starem mestu!

O "goseh" se je že pisalo v Delu Znanost. Ne bi rad še enkrat pisal o tej zadevi (in se skliceval na že objavljeni članek) in vseh "strokovnostih", ki spremljajo dogajanje okoli njih.

Mogoče res ne moremo doseči, da se bodo vrnile, lahko pa poskrbimo za to, da bodo vsi vedeli, kakšni "strokovnjaki" so jih izbili in odnesli. Enako velja za vse ostalo...

Mogoče bi se morali nekateri začeti spraševati, koliko negativne medijske reklame si želijo - pisanje na forumu je namreč le "božanje z žametom".

Vinko Avsenak
Registriran
Posts: 37
(31/12/03 14:00)
Kapitolske gosi
V današnjem Delu novinarka Katja Roš na 6. strani piše o izginuli plošči s kapitolskimi gosmi z Vodel vrha. Žal vam ne morem članka posredovati, ker skenerja nimam pri roki. Morda bo to opravil nekdo drugi namesto mene. Hvala. Članek razkriva razloge in okoliščine odstranitve plošče oziroma potrjuje nekatere naše domneve. Direktorica tolminskega muzeja Damjana Fortunat Černilogar namreč pojasnuje, da »so se odločili, da ta edinstveni spomenik odstanijo, restavrirajo in naredijo kopijo, ker so opazili, da si ga je nekdo že poskusil prilastiti, pri čemer so nepridipravi spomenik precej poškodovali«. Da bi original spomenika zavarovali pred ponovnimi pohodi pleniteljev, so ga strokovnjaki zavoda za varstvo kulturne dediščine sneli, obnovili in pripravili za muzejsko postavitev, njegovo kopijo pa da bodo spomladi postavili na staro mesto. Pravi tudi, "da imamo v Sloveniji tudi ljudi, ki si prizadevajo ohraniti spomenike soške fronte (!), vendar si stroka še ni edina, ali jih ohraniti v avtentični podobi ali rekonstruirane ali obnovljene s sodobnimi pristopi". Nekaj se v tem pogledu vendarle premika. Že vidim, da bo nekdo porekel, da je to skrajno naivno gledanje, a mene veseli še tako skromen napredek. V nadaljevanju govori članek tudi o italijanskih zbirateljih, ki da se javno hvalijo, da so za svoje zbirke nabrali veliko stvari v krajih ob Soči. Članek omenja tudi Stanka Jermola, ki je nedavno zaradi očitkov o neavtentični obnovi podzemne madžarske kapele pod Mrzlim vrhom odstopil s funkcije predsednika društva Peski. Mislim, da bo pisanje Katje Roš vendarle prispevalo k pomiritvi duhov, zainteresiranih za varovanje kulturne dediščine (ne vseh!), a istočasno verjetno že odpira polemiko o bodočem ravnanju v podobnih primerih. Še bo zanimivo.

SFronta
enfant terrible
Posts: 2125
(31/12/03 14:26)
Re: Kapitolske gosi
Članka žal nisem bral, nimam današnjega Dela.

K zapisanemu pa le lahko dodam, da bi bilo potrebno vsa dela začasno ustaviti, zbrati vse, ki imajo karkoli opravka z dediščino, in doseči jasen konsenz glede:

- izbire nalog
- načina njihove izvedbe

Žal je bilo zamujenih že veliko priložnosti. Dve okrogli mizi (Ljubljana, Kobarid) in en odpovedani sestanek, katerega vabilo si lahko preberete spodaj. Ker se po pravilu človek ne sme sam udeleževati podobnih zadev (če ne drugega, je dobro imeti še kakšno pričo), sem se ga nameraval v dogovoru z gospo Rener udeležiti skupaj z Markom Simićem. Žal so se naju ustrašili na "drugi strani", saj so vedeli, da bi prišla z jasnimi stališči in predlogi, ki jih po strokovni plati nikakor ne bi mogli zavrniti.

Edited by: SFronta at: 31/12/03 16:28
SFronta
enfant terrible
Posts: 2126
(31/12/03 16:00)
Re: Kapitolske gosi
Še članek. Delo, 31.12.2003, stran 6.

To so neki strokovnjaki, ki si v 15 letih še niso prišli na jasno, kako varovati dediščino. Da ne omenjam poskusnih evidenc spomenikov... :x Tule je objavljena ena z manj napakami, v povprečju jih imajo več! Se ni več treba truditi z njimi, je že prepozno (smo obupali nad njimi), jih delamo že sami - takšne, da bodo vse zastonj vedno dostopne kar on-line.

Edited by: SFronta at: 4/1/04 17:04
yurko
Z rokami v žepih...
Posts: 715
(31/12/03 18:32)
Reply
Re: Kapitolske gosi
Hmm, naj malce dodam še sam.

Citat:
Tisti dan, so so v muzej v Tolminu iz novogoriškega zavoda za varstvo kulturne dediščine pripeljali...
Kdaj je bil "tisti" dan?

Citat:
Kot nam je povedala direktorica tolminskega muzeja Damjana Fortunat Černilogar, so se odločili, da ta edinstveni spomenk odstranijo, restavrirajo in naredijo njegovo kopijo, ker so opazili, da si ga je nekdo že poskusil prilastiti, pri čemer so nepridipravi spomenik precej poškodovali.
Kdaj so opazili, da si je spomenik nekdo želel prilastiti. So to novi poskusi prilastitve ali stari, le da so šele zdaj opazili?

Če že govorimo o spomeniku, dajmo to tudi definirati. Je to samo plošča? Zakaj kot spomenik ni tretiran komplet - se pravi plošča, vgrajena v zid.

Če so nepridipravi poškodovali ploščo, so strokovnjaki še večjo škodo naredili na zidu. Tukaj se vidi odnos do dediščine in njeno vrednotenje. Je "strokovnjaku" bilo tako težko bolj paziti na zid in ne toliko packati z raznimi silikoni?

Če zid ni del spomenika, lahko pričakujemo, da bodo kopijo plošče vgradili v umetni plastični podstavek?
Citat:
V gorah je veliko spominskih plošč in jih ni mogoče varovati. Težavo predstavlja tudi nedorečenost njihovega pomena...
Zakaj stroka ni bila sposobna v tem času doreči kriterije, s katerimi bi določali pomen? Če nimaš evidence, je težko vrednotiti, kaj imaš.
Citat:
Za nadzor večinoma oddaljenih in v gore odmaknjenih spomenikov, plošč in ostankov utrdb nimamo ljudi.
Bogi reveži bi se morali "iti inšpektorja ali žandarja in to poleg skrbi za družino, opravljanja nalog kustosinje in funkcije direktorice Tolminskega muzeja ter sodelovanja pri različnih projektih (tudi mednarodnih). (vir)" Pa saj je soška fronta "le 93 kilometrov dolga frontna črta z zdaj večinoma že porušenimi,zaraščenimi, zasutimi in drugače uničenimi stavbami (vir)", zakaj bi se s tem ukvarjali... Odnos, ljudje, odnos do dediščine si je treba ustvariti, ne pa vse delati na silo, ker imate smolo, da vam dediščina leži praktično na dvorišču.
Citat:
Pripravili smo tudi poskusne evidence spomenikov, ki pa še niso popolne.
Po čem se poskusne evidence ločijo od "pravih"? Po tem, da za prave evidence zbiraš podatke na terenu, za poskusne pa so dovolj slike iz knjig?
Citat:
Spomeniki soške fronte še vedno prihajajo na dan.
Beri: v vsaki novi knjigi najdemo slike nam neznanih spomenikov.
Citat:
V Sloveniji imamo ljudi,ki si prizadevajo ohraniti spomenike soške fronte, vendar si stroka še ni edina, ali jih ohraniti v avtentični podobi ali rekonstruirane ali obnovljene s sodobnimi pristopi.
Popolnoma razumljivo. Če stroka ni stroka, temveč "stroka", se je težko zediniti o strokovnih zadevah.
Citat:
Ostanki soške fronte v resnici izginjajo. Vemo za italijanske zbiratelje, ki se javno hvalijo, da so si za svoje zbirke nabrali veliko stvari prav v krajih ob soči.
Kje pa naj bi si jih? Na Siciliji? Kaj pa je narobe, če nekdo odnese zarjavelo čelado, ki bi drugače pri nas le razpadala in onesnaževala tla in okolico? Kje sem že bral, kako je Soča po večjih deževjih precej onesnažena s raznimi kovinami. Kako bi šele bilo, če bi vse smeti ostale tam, kjer so bile.
Citat:
Zvedeli smo, da je z mesta predsednika pred kratkim odstopil, in sicer zaradi očitkov, da društvo pri obnovi kavern in podzemne kapele madžarskih vojakov pod Mrzlim vrhom ni dovolj upoštevalo strokovnih izhodišč.
Zelo blago povedano. Vprašati se je treba, če so sploh upoštevali strokovna izhodišča. Mogoče pa so upoštevali izhodišča, le da ta niso bila strokovna. Kdo bi vedel.
Citat:
Nikomur pa ni vseeno, če spomeniki razpadajo ali postajajo plen neznancev.
Tudi če postajajo plen znancev, mi ni vseeno.

Pa še bi se dalo pisati, le da sem dobre volje in v pričakovanju Novega leta, tako da nisem preveč "težil".

b
Neznan(a)
(31/12/03 18:43)
Reply
Odgovornost
Častna poteza Stanka Jermola naj bo zgled tudi ostalima dvema.

Pošteno in koristno bi bilo, da bi pred njim odstopila tudi Jože Šerbec in Damjana Fortunat Černilogar, ki nosita neprimerno večjo odgovornost za nastale nevzdržne razmere!
Citat:
Opažamo, da neznano kam izginja vse, kar ni močno pritrjeno.
Mi pa opažamo, da se v Posočju pod "strokovnim" vodstvom g. Šerbca in ge. Fortunat Černilogar v Disneylande spreminjajo vsa bojišča, ki jih pred "preureditvami" ne varuje že njihova odročnost.

plenilec znak in razglednic
Neznan(a)
(31/12/03 22:33)
Reply
Dve zgodbi, dve laži
Naj najprej zaželim vsem srečno in zdravo 2004.

V članku Katje Roš navedeni razlogi so žaljenje bralstva. Pojasnilo ZVNKD, objavljeno tudi na tem forumu, se glasi:

"Zaradi nestabilne podlage in drsečega terena je bila nevarnost, da pride do uničenja plošče. Zato smo smo se odločili, da ploščo snamemo in jo prenesemo v Tolminski muzej."

V članku pa je naveden razlog:

"... so se odločili, da ta edinstveni spomenik odstranijo, restavrirajo in naredijo njegovo kopijo, ker so opazili, da si ga je nekdo že poizkusil prilastiti, pri čemer so nepridipravi spomenik precej poškodovali. Da bi original spomenika zavarovali pred ponovnimi pohodi pleniteljev, so ga strokovnjaki zavoda za varstvo kulturne dediščine sneli."

Če že lažejo in prikrivajo prave razloge odstranitve gosi, naj vsaj uskladijo zgodbe.

Stran 1 2 3 4 5 6


Pojdi na:

- - Splošno - -



Return to Top of Page.


Piškotki & privacy policy