|
 |
|
|
|
Avtor
|
Komentar
|
TolMost
Ni treba nič
Posts: 150
(24/1/04 12:54)
|
Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Edited by: SFronta at: 25/1/04 6:34
|
TolMost
Ni treba nič
Posts: 151
(24/1/04 13:32)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Objavljena fotografija ni iz arhiva Petra Kogoj, kot je napisano pod njo.
|
bojan64
Firbec s 1001 vprašanjem
Posts: 307
(24/1/04 16:00)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Ali je bilo to v Delu? Pa se le nekaj premika, če ne drugače so vsaj novinarji postali bolj pozorni in "tečni". Škoda, da morda takrat ko so bile kosti na planem niste (nismo) obvestili TV za oddajo Tednik ali Preverjeno.
|
TolMost
Ni treba nič
Posts: 152
(24/1/04 17:13)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Citat: Ali je bilo to v Delu?
Ne, to je bilo v Soboti (Primorske novice).
|
yurko
Z rokami v žepih...
Posts: 772
(24/1/04 17:37)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Citat: Pa se le nekaj premika, če ne drugače so vsaj novinarji postali bolj pozorni in "tečni".
V glavnem se moramo zahvaliti Tini Čič, ki že od začetka štorij s pokopališči nima dlake na jeziku.
|
bojan64
Firbec s 1001 vprašanjem
Posts: 310
(24/1/04 17:51)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Na žalost je ta vaš primorski časopis preveč lokalni, da bi se slišalo še do Ljubljane in odgovornih.
|
yurko
Z rokami v žepih...
Posts: 773
(24/1/04 17:55)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Ja, res je. Včerajšnji članek je, recimo, izšel celo samo v goriški verziji Primorskih novic.
|
Franc Karel
Registriran
Posts: 70
(24/1/04 21:38)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
So pa kar naenkrat dobro medijsko pokriti ti križi.
Lep posnetek našega predsednika, manjka pa še ena bolj pikantna slikca.
Prenovitelji so si postavili sami sebi spomenik oz. ploščo na najlepši objekt na žegnu, na kapelo.
Sedaj čakamo lahko še g. polkovnika in profesorja W. Schaumanna in krog bo sklenjen.
Žal nas zgodovina še ni nič naučila.
|
yurko
Z rokami v žepih...
Posts: 782
(24/1/04 21:59)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Citat: Lep posnetek našega predsednika, manjka pa še ena bolj pikantna slikca. Prenovitelji so si postavili sami sebi spomenik oz. ploščo na najlepši objekt na žegnu, na kapelo.
To pa dodajam jaz.
Na Gorjanskem so samo izklesali prostor za tablo, v Modrejcah pa so si morali postaviti piramido, da so lahko obznanili skrunitev.
Edited by: yurko at: 24/1/04 22:08
|
SFronta
enfant terrible
Posts: 2363
(24/1/04 22:25)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Citat: Ali vedo, kdo je pod križi?
Vprašanje bi bilo primernejše, če bi se glasilo: "Ali jih sploh zanima, kdo je pod križi?". Kakorkoli, odgovor bi bil v obeh primerih negativen.Citat: Na Gorjanskem so samo izklesali prostor za tablo, v Modrejcah pa so si morali postaviti piramido, da so lahko obznanili skrunitev.
Poznate tisti pregovor, ki pravi: kjer se osel valja, dlako pusti.
Za Tino sem prebrskal internet, da sem našel stran o pokopališčih prve svetovne vojne na Poljskem. Le poglejte jo! Na notranji strani je zemljevid, kjer lahko poklikate okraje in si ogledate pokopališča, preberete nekaj podatkov o njih in se prepričate, kako so vzdrževana.
www.cmentarze.gorlice.net.pl/
V članku odkrito rečeno pogrešam omembo druge stranke v postopku, ki je enako ali še bolj kot MDDSZ odgovorna za opisane nepietetne nestrokovnosti - pristojni zavod za varstvo kulturne dediščine.
V tej državi namreč obstajajo zakonske in institucionalne varovalke, ki jih iz davkoplačevalskih žepov plačujemo, da se podobne zadeve ne bi dogajale. Problem je v tem, da se (tako na Krasu kot v Gornjem Posočju!) "obnove", "preureditve", skrunitve in uničevanja dediščine dogajajo z vsemi formalnimi dovoljenji tistih, ki jih plačujemo, da bi dediščino varovali pred njimi. To je zame največji kriminal cele zgodbe, ki še zdaleč ni izjema, marveč, kot vemo, železno pravilo. Samo na kapitolske gosi se spomnite, da ne omenjam Dutovelj, Modrejc in vseh Disneylandov. Zakon o varstvu kulturne dediščine je v 45., 46. in 47. členu glede tega zelo jasen.
Vloga MDDSZ je v primeru vojaških pokopališč podobna vlogi lastnika (skrbnika) hiše, ki je razglašena za kulturni spomenik. V obeh primerih je prav Zavod za varstvo kulturne dediščine z izdajanjem kulturnovarstvenih pogojev in soglasij k posegom (ta so nujna za izdajo dovoljenja za gradnjo) po zakonu odgovoren za strokovnost vsega početja z dediščino.Citat: 45. člen
(kulturnovarstveni pogoji)
S kulturnovarstvenimi pogoji se določajo zahteve, ki jih mora izpolnjevati projektna dokumentacija, ki je s predpisi o graditvi objektov predpisana za gradnjo novih in rekonstrukcijo obstoječih objektov, oziroma dokumentacija, ki je potrebna za izvedbo drugih posegov v prostor.
Med druge posege v prostor se po tem zakonu štejejo zlasti takšne spremembe namembnosti obstoječih objektov ter spremembe tehnologije naprav, ki vplivajo oziroma je utemeljeno pričakovati, da bodo vplivale na varstvo, ohranjanje oziroma vzdrževanje nepremične dediščine, njen videz in vplivno območje, kakor tudi raziskave, ki predstavljajo poseg v nepremično dediščino ali spomenik.
Če se namerava objekte rekonstruirati oziroma naprave, za katere so bili izdani kulturnovarstveni pogoji, predelati oziroma spremeniti tehnologijo ali opraviti druge spremembe, ki lahko vplivajo na režim varstva, ohranjanja oziroma vzdrževanja nepremične dediščine, je treba vložiti zahtevo za spremembo kulturnovarstvenih pogojev oziroma za izdajo novih pogojev.
Citat: 46. člen
(kulturnovarstveno soglasje)
Pravna ali fizična oseba, kateri so bili izdani kulturnovarstveni pogoji, je dolžna pridobiti pred izdajo dovoljenja za gradnjo ali za priglasitev del kulturnovarstveno soglasje, če so bili ti pogoji izdani za gradnjo novega oziroma rekonstrukcijo obstoječega objekta ali naprave, oziroma pred pričetkom del, če so bili ti pogoji izdani za druge posege v prostor.
S kulturnovarstvenim soglasjem se potrdi, da je projekt za pridobitev dovoljenja iz prejšnjega odstavka oziroma dokumentacija za izvajanje del iz drugega odstavka prejšnjega člena, izdelana v skladu z izdanimi kulturnovarstvenimi pogoji. Kulturnovarstveno soglasje se izda v obliki klavzule na kulturnovarstvenih pogojih.
Če projekt oziroma dokumentacija iz prejšnjega odstavka ni izdelana v skladu s kulturnovarstvenimi pogoji, pristojni organ sprejme ustrezno odločitev, s katero se zavrne izdaja kulturnovarstvenega soglasja.
Kulturnovarstveno soglasje oziroma odločitev iz prejšnjega odstavka je pristojni organ dolžan izdati v roku 30 dni od pravilno vložene zahteve.
Zoper izdano kulturnovarstveno soglasje oziroma odločitev je dovoljena pritožba na ministrstvo.
Citat: 47. člen
(pristojnost za izdajo aktov iz 44. do 46. člena)
Kulturnovarstvene pogoje in soglasja izdaja zavod iz 21. člena tega zakona.
Jaz bi enako zahtevo za uradnim pojasnilom, kot je bila očitno poslana MDDSZ, poslal tudi na ZVKD v Novo Gorico.
Edited by: SFronta at: 26/1/04 6:59
|
yurko
Z rokami v žepih...
Posts: 791
(25/1/04 9:08)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Citat: ...razmišlja Simon Kovačič, predsednik društva soška fronta, ki si prizadeva za varovanje in ohranjanje zapuščine prve svetovne vojne.
Osebno mnenje predsednika ali uradno mnenje društva, ki se s polnim imenom glasi: Društvo "Soška fronta" Nova Gorica - Društvo za proučevanje in ohranjanje zapuščine prve svetovne vojne?
Če je uradno mnenje društva, na kar nakazuje že ime, pogrešam nekaj javnih izjav na temo dogajanj v Posočju.
|
SFronta
enfant terrible
Posts: 2374
(25/1/04 9:17)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Španski muštr na vetrnice smo nekje že objavili.
S podobno izjavo glede soške fronte, objavljeno v medijih, bi društvo naredilo dobro delo in si dvignilo ugled,
|
TolMost
Ni treba nič
Posts: 154
(25/1/04 13:05)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Citat: Vse našteto seveda terja odgovor in razlago Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, vendar ga v preteklih dneh nismo uspeli dobiti zaradi bolniške odsotnosti pristojnih.
Upam, da ni kaj hujšega ( kakšna ptičja gripa? ).
|
yurko
Z rokami v žepih...
Posts: 795
(25/1/04 16:01)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Citat: kakšna ptičja gripa?
So bili na obisku v Tolminu? Da se jim niso kosti od gosi zataknile v grlu.
|
SFronta
enfant terrible
Posts: 2380
(25/1/04 22:01)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Prosim vas lepo! Če primerjate originalne križe z novimi na spodnjih dveh fotografijah, se ponujata le dve možnosti - Kreuzfeld Jakobova bolezen ali pa Alzheimerjeva demenca. Izkušnja z neke okrogle mize odpira še možnost kroničnega alkoholizma z obdobji delirij tremensa. Takšni bolniki potrebujejo strokovno medicinsko pomoč in zdravljenje, ne pa dela na obnovah pokopališč.
Foto: Vojni arhiv Dunaj

Edited by: SFronta at: 30/1/04 2:45
|
Kogoj Peter
Nevarnost za SF tartufe
Posts: 22
(26/1/04 12:08)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Tomaž,Tomaž,toliko dima pa prav nič ognja.Članek niti približno ni dosegel tistih, ki jim je letel.Pa tudi niti približno ni bil dovolj oster in kritičen.Dogovori se z "DELOM" in napravi res udaren članek, ta je bil popolnoma voden!
LP Pero
|
SFronta
enfant terrible
Posts: 2391
(26/1/04 12:29)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
V Delu imam samo dve možnosti
- Sobotna priloga
- Delo Znanost
Glede na razmere lahko čez noč kaj spremeni le televizija.
|
Kogoj Peter
Nevarnost za SF tartufe
Posts: 24
(26/1/04 19:59)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Tako Delo Znanost kot Sobotna priloga sta bolj brani in vpoštevani kot lokalne Primorske novice,ki kot ste že sami ugotovili pokrivajo res majhen del Slovenije.
|
SFronta
enfant terrible
Posts: 2398
(26/1/04 20:16)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Za Delo Znanost ni problem, vendar tam ne objavljajo člankov, ki bi le sesuvali. V Delu Znanost se objavlja strokovne članke, kjer bi predstavili alternative današnjemu močvirju, kjer cigani in prodane duše delajo, kar jih je volja. Kot vemo iz preteklosti, pa je alternativa brez temeljite kritike povsem neučinkovita, saj imamo opravka z non plus ultra ignorantskimi idioti.
Zadevo lahko sesujejo le dobri članki v Sobotni prilogi Dela, kjer pa je bolje, da nisem avtor jaz, pač pa eden od novinarjev Dela. Delam na zadevi...
|
SFronta
enfant terrible
Posts: 2416
(28/1/04 16:45)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Levo in desno zgoraj manjkata še dva križa. Glej staro fotko zgoraj.
Dobil 5600 x 3700 px sken, na katerem se vidijo vsa imena na grobovih levo-desno.
|
SFronta
enfant terrible
Posts: 2430
(29/1/04 9:35)
|
Re: Ali vedo, kdo je pod križi? Sobota, 24.01.2004
Citat: Levo in desno zgoraj manjkata še dva križa. Glej staro fotko zgoraj.
Pardon, nad arkadami so bili še štirje križi. Na vsakem vogalu eden.
Kliknite na spodnjo fotko, če si želite ogledati izvirne nagrobne križe in kaj piše pod enim od njih.
Foto: Vojni arhiv Dunaj
Edited by: SFronta at: 30/1/04 2:46
|
|
-
-
Objave v medijih
-
-
 |
 |
|
 |
|
 |